Звідки береться апатія? Звісно, що вона може бути симптомом багатьох психічних розладів. Проте зараз це – масове явище, складова частина реакції нашої психіки на військовий стрес.
– Повномасштабне вторгнення росіян зруйнувало звичне життя більшості родин в Україні, – пояснює психологиня Сусанна Ангелова. – Від жінок з програми «Незламна мама» я часто чую: «Мій світ розлетівся на друзки», «Я не розумію, як мені вчинити», «Я не можу припинити цей жах». Головні ознаки апатії – це відсутність енергії для виконання звичних справ, пасивність, ігнорування власних проблем, небажання дізнаватися щось нове чи знайомитися з людьми, невідчуття емоцій, коли трапляються хороші чи погані речі. У небезпечній ситуації ми реагуємо примітивно: бий, тікай або завмирай. Це реакції, які ми отримали у спадок ще від динозаврів. Проте у нас є способи приборкання внутрішніх драконів.
Три кити, на яких стоїть відновлення жаги до життя – це увага до свого тіла, творчість та спілкування. Займайтеся тим, що завжди тішило. Спробуйте щось нове. Допоможіть вашому мозку згадати, як отримувати насолоду від життя.
Ось кілька способів, які радить психологиня Сусанна Ангелова:
А що робити, коли бракує мотивації для великої кількості справ?
Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців.