Згаслий і насторожений погляд, ледь помітна посмішка, напруга у рухах, обережність у спілкуванні. Такими до табору програми психо-емоційної стабілізації «Незламна мама» приїхали 13 українських родин. Ці жінки й діти вижили після воєнних злочинів російських військових, зокрема після знущань та сексуального насильства.
– У коридорах табору в перші дні зміни було тихо та малолюдно, – розповідає голова «Фонду Маша» Тетяна Мураткіна. – Жінки і діти недовірливо ставилися і приглядалися одне до одного та до наших психологів. Зазвичай, вони проживали у невеликих містечках, що перебували під окупацією російських військ. Вони не звикли, що про них піклуються, не звикли отримувати щось безкоштовно. І були настороженими, бо не знали, що відбуватиметься з ними в таборі. Вони думали, що немає подібних до їхніх історій, що вони сам на сам зі своїм горем, зі своїм пеклом. Але це не так.
Поступово психологині «Незламної мами» достукалися до матусь, які дійсно є незламними, до їхніх дітей, які насправді прагнули і хотіли спілкування. Учасниці проєкту зрозуміли, що вони не самотні у своїй біді. Що вони не винні в тому, що з ними сталося. Головна мета терапії – розглянути травму як один із життєвих моментів. Життя було до і життя продовжується після. І відмовлятися від нього не варто.
– Зовсім зцілитися за три тижні неможливо. Це багаторічна робота. Але за цей час ми можемо повернути бажання жити, планувати своє майбутнє й вірити в краще, – говорить психологиня проєкту Ірина Басіста. – Поступово наші незламні мами розслабляються, починають спілкуватися між собою. Результат нашої роботи видно й чути: бо в їдальні та коридорах стає гамірно, а на обличчях жінок і дітей з’являються усмішки. Люди, які здригалися від кожного дотику, починають обійматися. Звісно, пережите пекло не зникає. Але згодом воно стає минулим і поступається планам на майбутнє. До речі, так, наші жінки починають мріяти і планувати подорожі, життя після повернення додому, нову роботу.
Більшість цієї особливої зміни приїхала в табір «Незламної мами» з розладом сну. І завдяки 3-тижневій роботі з психологами до них повернувся міцний сон:
– У кінці зміни деякі жінки почали говорити, що готові до нових стосунків. І це найвище досягнення нашого проєкту, – говорить Тетяна Мураткіна. – Наші дівчата перестають замикатися у своєму горі, більше не тонуть у думках на кшталт: а якби я виїхала, а якби я не вийшла на вулицю, а якби я не зайшла в той будинок… Вони ніколи не забудуть про те, що з ними трапилося, але вони можуть навчитися жити з цим досвідом і піти далі.
Про проєкт:
Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних розладів для жінок та дітей, які постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи. Потім жінки можуть продовжити роботу з психологом в онлайн-форматі у проєкті «Незламна мама. Жити далі».
Цей проєкт неможливий без вашої підтримки!