Назад

Як допомогти дитині пристосуватися до нового місця, якщо ви стали вимушеними переселенцями

З 24 лютого мільйони українок схопили своїх дітей і виїхали з рідних домівок у невідомість. І постійно переїжджають з регіону в регіон, з країни до країни, шукаючи безпеки та прихистку. Важко сказати, кому вимушене переселенство дається важче – мамам чи дітям. Але задача матусь – допомогти малим легше адаптуватися до нових місць. Як це зробити – радить психологиня проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Ірина Басіста.

Наші діти емоційно залежні від нас, тому найважливіше – спочатку попіклуватися про себе, тоді і адаптація дитини буде легшою.

 

– Діти значно гнучкіші, ніж дорослі, тому в більшості випадків їм легше пристосуватися до нового місця чи до нових обставин, – каже психологиня Ірина Басіста. – Але підтримка дорослих під час адаптації обов’язково потрібна. Для прийняття змін потрібен додатковий ресурс, якого зараз, на жаль, немає: підготовка, час, емоційна стабільність дорослих і так далі.  

 

Психологиня зробила пам’ятку для матусь-вимушених переселенок. Тож для зниження тривоги і напруги дитини під час адаптації слід знати наступні речі:

 

  1. Необхідно знайомитися з місцевістю та загальними правилами. Тому якщо дитина, за можливості, може відвідувати різні заклади з вами, то це допоможе в адаптації;
  2. Якщо ви плануєте переміщення, теж попереджайте, або вже після переміщення поясніть, що відбулось і чому;
  3. Зберігайте послідовність: розказуйте, що ви робите і які у вас найближчі плани. Наприклад, восени ти підеш до цієї школи, це буде онлайн чи офлайн, за нагоди я тебе познайомлю з учителем;
  4. Якщо у вас підліток, заохочуйте його чи її до процесу вирішення різних побутових питань: забрати довідку чи отримати її, заповнити документ. Питайте думки, долучайте до прийняття рішень.
  5. Підтримуйте і допомагайте справлятися з емоціями і переживаннями: «боятися – це нормально, я з тобою і на твоїй стороні; я бачу твій сум і співчуваю, що ти не можеш бачитися зі своїми друзями».
  6. Пам’ятайте, що дитині важко, і вона може бути більш емоційною і вразливою, тому ваше прийняття різних емоцій допоможе дитині проживати їх.
  7. Питайте їх, як вони, що ви можете для них зробити із можливого, пропонуйте варіанти підтримки.

 

А ще спостерігайте і слухайте своїх дітей і піклуйтесь про себе – це все допоможе краще адаптуватися до нових умов усій родині.

 

Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців.

Останні новини