Наші діти емоційно залежні від нас, тому найважливіше – спочатку попіклуватися про себе, тоді і адаптація дитини буде легшою.
– Діти значно гнучкіші, ніж дорослі, тому в більшості випадків їм легше пристосуватися до нового місця чи до нових обставин, – каже психологиня Ірина Басіста. – Але підтримка дорослих під час адаптації обов’язково потрібна. Для прийняття змін потрібен додатковий ресурс, якого зараз, на жаль, немає: підготовка, час, емоційна стабільність дорослих і так далі.
Психологиня зробила пам’ятку для матусь-вимушених переселенок. Тож для зниження тривоги і напруги дитини під час адаптації слід знати наступні речі:
А ще спостерігайте і слухайте своїх дітей і піклуйтесь про себе – це все допоможе краще адаптуватися до нових умов усій родині.
Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців.