Назад

Тиша та «шведський стіл психологічних послуг»: як проходить реабілітація жінок, звільнених з полону

Страшно навіть уявити, що переживають українці, які потрапили до російського полону. Це фізично та психологічно травмовані люди, яким потрібна наша допомога!

У жовтні в Україну повернулося 108 жінок, які перебували в полоні. А вже в грудні «Фонд Маша» разом з Гуманітарним проектом Saving Lives розпочав психологічну реабілітацію звільнених українок та їх дітей в програмі «Незламна мама». Психологиня проєкту Сусанна Ангелова розповіла про особливості роботи на цій унікальній зміні в таборі «Незламної мами»

 

Мама + дитина

«Незламна мама» – це три тижні роботи з психологами, арт-терапевтами, спеціалістами з тілесної терапії. Програму мами проходять разом із дітьми. Дуже важливо, щоб жінка почувала себе в безпеці, знаючи, що її малюки поряд. Українки, які знаходилися в полоні, також проходили реабілітацію разом із дітьми. І ось чому.

– Уявіть: діти від початку вторгнення і до жовтня не були поряд зі своїми мамами, – розповідає психологиня Сусанна Ангелова. –  Рідні, з якими жили цей час малюки, часто не знали, чи живі матері, чи ні. Тобто діти знаходилися в страшенній невизначеності і постійній тривозі за маму. Під час реабілітації ми вчили їх заново спілкуватися між собою, повертали емоційний зв’язок. Тому ми спеціально проводили додаткові сімейні зустрічі у форматі мама плюс діти.

 

Психологічний шведський стіл

Спеціально для цієї зміни психологи «Незламної мами» разом зі спеціалістами, які працюють виключно у вузькому профілі роботи зі звільненими з полону, розробили особливу програму.

– Стратегічно ми більш гнучко підходили до занять. Створили такий собі «шведський стіл психологічних послуг», де кожна жінка могла обрати ту кількість і ті форми роботи (групова чи індивідуальна терапія, арт та тілесна терапія, «розмовні» групи підтримки), які відчувала за необхідне і прийнятне зараз. Тривалість зустрічей з психологами теж не нормувалася. Ми давали більше часу, якщо комусь треба було говорити довше. Але була одна жінка, якій, навпаки, треба було менше говорити, і більше знаходитися в тиші. Їй потрібно було відновитися фізично. Тому ми підстроїлися під її потреби і зосередилися на тому, щоб огорнути її турботою та спокоєм.

 

Психологи створили для учасниць зміни домашню теплу атмосферу. І їх робота не обмежувалася сеансами терапії. По вечорах всі разом грали в настолки чи співали пісень. Все заради того, щоб повернути жінкам, які були в полоні, віру у реальність нормального життя.

 

Незламні та вмотивовані

 За словами психологів, емоційний стан жінок, які повернулися з полону, можна порівняти зі станом людини, яка втратила близьких чи пережила окупацію.

– Коли ми почали працювати зі звільненими українками, то здивувалися, скільки в них волі до життя, – розповідає Сусанна Ангелова. – Вони дійсно незламні і дуже замотивовані відновитися. Я захоплююся цими жінками. Вони вражають. Вони дійсно герої.

Але психологічна реабілітація у даному випадку – це половина справи. Також жінки потребували фізіотерапії, бо у всіх були численні травми внаслідок тортур. У таборі з ними працював реабілітолог, але цю роботу треба продовжувати.

Через три тижні в таборі «Незламної мами» ці жінки разом з дітьми повернулися додому. Звісно, вони не стали новими людьми. Навпаки, повернули собі себе. Заново навчилися жити, спілкуватися з найріднішими, не боятися звертатися по допомогу

 

Про програму:

Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи. Зміну для жінок, звільнених з полону, «Фонд Маша» проводив спільно з з Благодійним фондом DO IT TOGETHER, який є частиною Гуманітарного проекту Saving Lives.

Останні новини