Назад

Психологічний клімат у родині: як не зруйнувати майбутнє дитини

Під впливом воєнних подій і довготривалого стресу під загрозою не тільки стан кожної людини, а і стосунки в родині. Під найбільшою загрозою – діти, бо вони, по-перше, переживають власний стрес від проживання воєнних подій, а по-друге, залежать від емоційного стану батьків. То чому психологічний клімат у родині – це важливо? І як зробити його комфортним для сім’ї? Розбираємося разом із психологинею проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» Іриною Басістою.

Залишатись у ресурсному і адекватному стані – ще той виклик сьогодення. І неважливо, чи родина за кордоном, чи залишилась удома. Бо відчуття безпеки порушене, плани вже дев’ять місяців як неможливі, а емоційні гойдалки набирають амплітуду. І паралельно перед батьками постає важливе питання: і як справлятися самостійно, і де брати ресурс для допомоги дітям.

 

– Для нормального розвитку дитини батькам необхідно створювати найкращі умови із можливих. Пам’ятаєте, що нашим дітям ще жити у процвітаючій Україні, – говорить Ірина Басіста. – Зараз всередині нас вирують тривога, апатія чи роздратування. Та сім’я – це місце, де ми проводимо найбільше часу. І від нас залежить, чи будемо ми віддзеркалювати свої почуття і руйнувати добру атмосферу, чи створимо «островок наповнення» і зможемо черпати в родині ресурс для взаємодії зі світом. Вибір за нами.

 

Як покращити клімат у родині – поради від Ірини Басісти:

 

– користуйтеся всіма доступними способами самовідновлення (спорт, дихання, регулярне пиття води, медитація, обійми, ліплення сніжок і т.ін.), робіть це разом з дитиною чи всією родиною.

– за потреби відвідуйте психологів (наразі достатньо і безкоштовної онлайн-допомоги);

– проводьте спільний час з дітьми за іграми, малюванням, ліпленням, тим паче, коли немає світла, часу на родину стає більше;

– знизьте рівень вимог до себе та до дитини у навчанні, поведінці (так, як було до війни, вже не може бути);

– замініть критику на підтримку. У першу чергу – в розмовах і оцінюванні себе. А зрештою – і оточуючих.

– перегляньте функції та ролі кожного члена родини, вони можуть змінюватися. І це нормально!

 

Вчені-нейробіологи доводять, що обійми, теплі стосунки та фізичне навантаження допомагають справлятися зі стресом та гнівом. Наведені способи – це тільки приклади. Шукайте і знаходьте саме ті методи, які створюють приємну атмосферу і спокій у вашій родині.

Програма реабілітації «Незламна мама» спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців.

Останні новини